Четвер
25.04.2024
10:01
Головна
Каталог статей
Таємниці Всесвіту Вітаю Вас Гость | RSS Реєстрація
Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Макемаке
Плутон
Церера
Хаумеа
Еріда

Наше опитування
На скільки балів ви оцінюєте сайт?
Всього відповідей: 142

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Карликові планети » Еріда

Еріда

     Еріда - най масивніша з карликових планет Сонячної системи. Раніше була відома під назвою Зена. Відноситься до транснептунових об'єктів, плутоїд. До XXVI Асамблеї Міжнародного астрономічного союзу Еріда претендувала на статус десятої планети. Однак 24 серпня 2006 Міжнародний астрономічний союз затвердив визначення планети, якому Еріда, як і Плутон, не відповідає. Еріда довгий час вважалася значно більшою ніж Плутон,та за останніми даними, їх розміри настільки близькі, що не можна з упевненістю стверджувати, який з цих об'єктів більший

     Еріда відкрита групою американських астрономів в складі: Майкла Брауна, Девіда Рабіновіца та  Чедвіка Трухільова. До моменту відкриття Еріди вони вже кілька років вели систематичні пошуки транснептунових об'єктів і встигли прославитися відкриттями таких великих об'єктів, як Квавар і Седна. Група використовувала 122-сантиметровий телескоп імені Самуеля Ошін з 112 ПЗС-матрицями, який розташований в Паломарській обсерваторії, а також спеціальну програму для пошуку рухомих об'єктів на знімках.

     Еріда була вперше помічена 5 січня 2005 в 19:20UTC(Всесвітній координований час) під час повторного аналізу знімка, зробленого 21 жовтня 2003 року в 6:25 UTC за допомогою телескопа Самуеля Ошін. Також Еріда була знайдена на кількох більш ранніх знімках. Через кілька днів після відкриття групі Брауна у співпраці з Сюзанною Туреллотт знову вдалося виявити об'єкт за допомогою 1,3-метрового телескопа SMARTS в обсерваторії Серро-Тололо. Знадобилося ще кілька місяців досліджень, щоб визначити параметри орбіти і приблизний розмір об'єкта. Заява про відкриття була опублікована 29 липня 2005 року.

     При реєстрації відкриття об'єкту було присвоєно тимчасове позначення 2003 UB313.

     Згодом виникла невизначеність у класифікації об'єкта: мала або повноцінна планета. Зважаючи відмінності процедури найменування цих двох класів об'єктів пропозицію назви відклали до зборів МАС 24 серпня 2006. У цей період в ЗМІ та у астрономічної громадськості утвердилося ім'я Зена (англ. Xena), яке згадується практично так само часто, як самий «популярний» транснептуновий об'єкт Седна.

     Згідно публікації Г. Шіллінга, Майкл Браун спершу хотів назвати цю планету Лілою (англ. Lila) на честь концепції в індуїзмі, яке було також співзвучно імені новонародженої дочки Брауна Ліли (англ. Lilah).

     Сам Майкл Браун публічно висловився, що найбільш підходящим назвою для 2003 UB313 могло бути ім'я Прозерпіни - дружини Плутона в римській міфології, або її грецького аналога Персефони.  Ці назви навіть отримали більшість голосів у конкурсі з вибору назви для десятої планети, проведеному журналом New Scientist (при цьому Зена зайняла лише четверте місце). Однак ці назви не могли бути прийняті, оскільки вже були дані астероїдам (26) Прозерпіна і (399)   Персефона, а за правилами МАС назви малих планет не повинні бути занадто схожі, щоб не виникало конфлікту імен. 

     Але, оскільки 2003 UB313 довгий час вважався десятою планетою, Майкл Браун все ж мав намір дати йому назву з греко-римської міфології, в рамках якої названі інші планети. На щастя ім'я Еріди - грецької богині розбрату, яку Браун назвав своєю улюбленою богинею,  не було зайнято. Саме цю назву і було відправлено до комісії МАС 6 вересня 2006, яка затвердила його 13 вересня 2006 року. Перед цим, 7 вересня вона, як і Плутон, була включена в каталог малих планет під номером 136199.

     Незважаючи на те, що орбіта Еріди відслідкована за архівними знімкам аж до 1954 року,  її вкрай повільний рух не дозволяє встановити орбітальні характеристики з високою точністю. Середня відстань Еріди від Сонця - 68,05 а.о  тобто (10,18 млрд км), але орбіта сильно витягнута - її ексцентриситет дорівнює 0,435. Таким чином, максимальна відстань від Еріди до Сонця складає 97,63 а.о (14,61 млрд км), мінімальне - 38,46 а.о (5,75 млрд км), отже в перигелії вона виявляється ближче до Сонця, ніж Плутон в афелії, тільки, на відміну від нього, Еріда не потрапляє всередину орбіти Нептуна. Вона пройшла афелій в березні-квітні 1977 року  і зараз наближається до Сонця. Станом на 2012 рік Еріда знаходиться в 96,5 а.о (14,5 млрд км) від Сонця, через що сонячне світло йде до неї більше 13 годин. Крім великого ексцентриситету її орбіта сильно нахилена (під кутом 43,82 °) до площини екліптики. За ексцентриситету і нахиленню орбіти Еріда значно перевершує Плутон і інші класичні об'єкти поясу Койпера. Небесні тіла з такими характеристиками прийнято відносити до об'єктів розсіяного диска  або навіть до відособлених транснептунових об'єктів.

     Абсолютна зоряна величина Еріди становить -1,19 m.  Її видимий блиск в 2011-2012 роках дорівнює 18,7 m (для порівняння, блиск Плутона дорівнює близько 14m) - безпосередньо спостерігати планету в аматорський телескоп неможливо, хоча за певних умовах її можна зняти через хороший аматорський телескоп з апертурою 250-300 мм.

     Період обертання Еріди навколо Сонця становить 561 рік, тобто вона досягне найближчої до Сонця точки орбіти тільки в 2258

     Точно визначити розміри настільки віддаленого небесного тіла дуже важко. Яскравість об'єкта пропорційна площі поверхні, помноженої на альбедо (частку сонячних променів, відбитих об'єктом). Таким чином, щоб розрахувати діаметр, треба знати абсолютну зоряну величину (яку легко визначити) і альбедо (яке невідоме). Правда, Еріда настільки яскрава, що навіть якщо її альбедо дорівнює 1, її діаметр повинен бути рівним 2300 км. 

      У лютому 2006 року в журналі Nature опубліковано результати вимірювання тепловиділення планетоїда, виходячи з яких його діаметр був визначений як 3000 ± 300 км. 

     У квітні 2006 року були опубліковані результати вимірювань діаметра і альбедо об'єкта, виконані за допомогою космічного телескопа «Хаббл». Згідно з цими вимірами, діаметр Еріди виявився приблизно рівним 2400 ± 100 км (лише на 6% більше діаметра Плутона), а альбедо - 0,86 ± 0,07.  Таким чином, поверхня Еріди має більш високе альбедо, ніж поверхня будь-якого іншого об'єкта Сонячної системи, за винятком Енцелада.

     Найточніші вимірювання були проведені в ніч на 6 листопада 2010 року, коли відразу три групи астрономів в Чилі спостерігали покриття Ерідою дуже слабкої зірки USNO-A2 0825-00375767 (видима величина 17,1 m) в сузір'ї Кита. Це дозволило встановити діаметр плутоїда з точністю до 12 км. Діаметр Еріду, згідно з даними цих вимірів, не перевищує 2326 ± 12 км, відповідно щільність Еріди тепер оцінюється в 2,52 г / см ³, а альбедо - 0,96. Помилка в оцінці діаметра за даними теплового випромінювання імовірно пов'язана зі значним нахилом осі обертання Еріди до площини орбіти, внаслідок чого одна півкуля зараз підігріта більше, ніж інша.

     Таким чином, отримані дані дозволяють стверджувати, що Еріда менше Плутона, для якого традиційно вказується діаметр 2390 км. Однак аналогічні вимірювання для Плутона, проведені в 2007 році, дозволяють припустити, що його діаметр становить 2322 км. Тому питання про те, яка з карликових планет в дійсності є найбільшою в Сонячній системі, залишається відкритим.

     Маса Еріди визначена завдяки наявності супутника, вона більша маси Плутона і рівна 1,67 · 10^22 кг. Її щільність близька за значенням до щільності як Плутона, так і різних астероїдів поясу Койпера.

     Період обертання навколо власної осі віддалених небесних тіл визначається шляхом аналізу кривої блиску. Але визначення періоду обертання Еріди ускладено через її правильну форму і однорідність поверхні. Перша оцінка, зроблена в 2005 році, давала нижню межу в 8 год. За даними фотометричного дослідження, проведеного в 2006 році, Еріда робить повний оберт навколо своєї осі не менш ніж за 5 земних діб.  Вимірювання, проведені в 2008 році з допомогою орбітального телескопа «Свіфт», дають найбільш точне значення 25,9год.

     Нахил осі обертання Еріди невідомий.

     Вимірювання теплового потоку від Еріди дозволяють на основі закону Стефана - Больцмана розрахувати, що зараз середня температура її поверхні становить близько 20 К (-253 ° C),  а в найближчій до Сонця точці орбіти температура може досягти 43 С (-230 ° C).

     Спектроскопічні спостереження, виконані 25 січня 2005 в обсерваторії Джеміні показали наявність на поверхні Еріди метанового снігу, чим вона схожа на Плутон і супутник Нептуна Тритон. Цим пояснюється високе альбедо об'єкта. Також в її снігу присутні домішки азотного льоду, частка якого зростає з глибиною.  Ерида відрізняється від Плутона і Тритона кольором. Плутон і Тритон червонуваті, а вона - сірувата. Це пов'язано з присутністю на Еріді також етанового і етиленового льоду.  У жовтні 2011 року були опубліковані результати досліджень, згідно з якими, тонкий шар замерзлих газів, що покриває поверхню Еріди, здатний випаровуватись при підвищенні температури (в перигелії) і утворювати тимчасову атмосферу карликової планети. Як передбачається, атмосфера у Еріди з'явиться через 250 років, у середині XXIII століття.

     Великий ексцентриситет орбіти у Еріди призводить до регулярних змін на її поверхні, і навіть до біжучих через всю карликову планету газових  течій.  З певною обережністю можна говорити про наявність погоди на настільки віддаленому об'єкті.

     10 вересня 2005 за допомогою телескопа з адаптивною оптикою в обсерваторії Кека у 2003 UB313 був відкритий супутник, що отримав позначення S/2005 (2003 UB313) 1. Першовідкривачі дали супутнику прізвисько Габріель (англ. Gabrielle) - на честь супутниці Зени. Супутник отримав офіційне ім'я Дісномія (позначення (136199) Eris I Dysnomia) 13 вересня 2006 року, одночасно з присвоєнням назви Еріді Ця назва дана на честь дочки Еріди Дісноміі - богині беззаконня в грецькій міфології.

     Дісномія обертається на відстані 37 тис. км від Еріди, і робить повний оберт навколо Еріди приблизно за 16 земних діб.

Категорія: Еріда | Додав: salceson (22.03.2013)
Переглядів: 1742 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Форма входу

Пошук

Хмаринка тегів

Block title


Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz